Penzión Roxy

Okolie


Tereziánsky remeselný dom Holíč

Tereziánsky remeselný dvor vychádza z histórie mesta Holíč, kedy v rokoch 1736 – 1752 mesto zaznamenalo obrovský hospodársky rast a to za vlády F.Š.Lotrinského a jeho manželky Márie Terézie, ktorý v meste založil výrobné manufaktúry. Hospodárstvo za vlády F.Š.Lotrinského bolo vysoko ziskové. V meste založil výrobu majoliky, tehelňu, liehovar, pivovar, vodné mlyny, drotáreň, výrobu mydla a mnohé ďalšie. V týchto rokoch bolo Holíčsko-Šaštínske panstvo veľké hospodárske impérium, ktoré zásobovalo celý cisársky dvor.

01

Veterný mlyn Holíč

02

Veterný mlyn pri Holíči je jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Je to mlyn holandského typu. Je kamenný s kruhovým pôdorysom a má tri podlažia. Postavený bol koncom 19. storočia. Mlieť sa v ňom prestalo po prvej svetovej vojne.

Mlyn dlho chátral až sa ho ujalo miestne poľovnícke združenie, ktoré ho v roku 1970 dalo zrekonštruovať. Vtedy tiež bola pôvodne otočná strecha s veterným kolesom, ktorá sa podľa potreby natáčala do smeru vetra, nahradená tehlovou strechou. Dnes mlyn slúži ako poľovnícka chata a je možné si ho obzrieť iba z vonku.

Rotunda sv. Juraje v Skalici

Rotunda sv. Juraja je pôvodne románska stavba z prelomu 12. a 13. storočia (hoci najnovšie sa uvádza i prvá polovica 11. storočia). Nachádza sa na okraji centra Skalice.

Neskôr bola prestavaná v gotickom a barokovom slohu. Horná časť rotundy plnila obrannú funkciu a spodná časť slúžila ako kaplnka. Z gotického obdobia sa v interiéri zachovali fragmenty nástenných malieb, zobrazujúce motív z legendy o sv. Jurajovi bojujúceho s drakom.

03